BEBEKLE SEYAHAT ✈️💺🚼

By in Gezi - Yorum on 12 June 2016

👼🏻2.5 aylık Tontolle ile Singapur🇸🇬

Öncelikle bu yazı dizisini, bebeği ile seyahat etmek isteyen ya da mecbur kalan annelere ithaf ediyorum.

Eğer en başında bu kadar kapsamlı bir tavsiye yazısı karşıma çıksaydı yola çıkmadan önce uzun bir araştırma soruşturma sürecine girişmezdim. İnşallah şu an planladığınız yolculuğunuz buradaki bilgilerin de yardımı ile keyifli ve güzel hatıralarla dolu olur temennisi ile başlayalım☺️

Bebekle gezi notlarımı paylaşmadan önce yeterince deneyim yaşamayı tercih etmiştim. Ortalama 3 aylık aralıklarla 4 ülke ve yaklaşık 10 şehirden sonra artık tavsiye ve deneyimlerimi paylaşmanın vakti geldi sanırım.

IMG_1802 Öncelikle ilk gezimiz Tontolle 2.5 aylıkken Singapur’a gerçekleşti. Türkiye’den yaklaşık 11 saatlik uzaklıktaki bu şehir-devlet başlangıç için zor bir macera olabilir gibi gelmişti ama benim gibi cesaretli bir-iki arkadaşımın tavsiyeleri, çeşitli anne gruplarından gelen öneriler ve tabi doktorumuzun onayı ile gitmeye karar verdik.

Zaten Tontolle henüz çok küçük ve çevreye karşı henüz farkındalığı gelişmediği için 8-9 saat boyunca uyudu. Uçağın motor sesi beyaz gürültü kapsamına girdiği için sarıp sarmalayınca kendisini anne karnında hissetti sanırım. Yer yer ağlamalarını koridorda gezdirerek, kolumuzun üzerine yatırarak kısacası evde uyguladığımız metodlar ile aşmaya çalıştık. Özellikle doktorumuzun iniş ve kalkışlarda basınçtan etkilenmemesi için emzirme şartını uyguladım. (Eğer daha önce emzirmek zorunda kaldıysanız ve tok ise yanınıza emzik alabilir ya da parmağınızı iyice temizleyerek ağzını açık tutmasını sağlayabilirsiniz.)

Bunun yanı sıra, Kasım ayında soğuk İstanbul havasından sıcak Singapur iklimine gitmek valizimizin biraz kapsamlı olmasına sebep oldu. Bu etapta yanımıza aldığımız ergonomik ve omuz dolgulu sırt çantasının (laptop çantası) çok kullanışlı olduğunu özellikle belirteyim. Çantanın içinde bundan sonra her gezide muhakkak yanıma alacağım demirbaşlar şunlardı :
– Yolculuk için saat başı 1 bez
– Kullan at alt açma bezlerinden 2 adet
– Katkısız saf su bazlı ıslak mendil
– Yolda ilgisini toplayacak 1 çeşit oyuncak(evde sık görmediklerini koymak daha makul)
– Telefonumda yüklü en sevdiği dinlendirici müzikler
– 1 çift elbise takımı
– Uçakta pusette yattığında klimaya maruz kalacağı için şapkalı bir polar ve altı
– İnce bir battaniye
– Ecza çantası (ateş düşürücü fitil, d vitamini, serum fizyolojik ve burun temizleme aparatı , tırnak makası, derece)

Bu ürünler uçağın içine aldığım sırt çantasında her daim muhakkak bulunur. Çantanın bir gözünü kendime ayırmak diğer birini oyuncak elbise ve yiyeceklere, sonuncusunu da alt değiştirme gereçlerine ayırmak bana her zaman pratiklik sağlamıştır.Bunların yanında tontolle 2.5 aylıkken narin kafa yapısını göz önünde bulundurarak bir arkadaşımın tavsiyesi ile seyahat boy emzirme yastığı almıştım. Kolunuza geçirdiğiniz ufak bir yastık bebeğiniz İçin konforlu bir ortam sunuyor. Bir de ilk aylarda çevreye duyarlılığı henüz gelişmemiş bebeğinizi rahatlıkla emzirme önlüğü altında emzirebilirsiniz. (Daha sonraki yazılarımda bahsedeceğim gibi bu pek mümkün olmayabilir.) 🙃

Gelelim en önemli detaya; eğer uçuşunuz uzun ise uçakta yer ayarlaması yaparken mutlaka önü boş yani puset takılabilir koltuklardan seçmenizi tavsiye ederim. Diğer türlü zorlu bir yolculuk sizi bekliyor demektir çünkü uzun saatler boyunca kucağınızda bir bebekle yemek yemek ve uyumak zorunda kalabilirsiniz. THY bu konuda gerekli kolaylığı çoğu zaman sağlıyor ama siz yine de yer değişimi yapmak istemeyecek yolcuları göz önünde bulundurarak işinizi garantiye alın. Bunun haricinde pusetli kısımlara tuvaletler yakın olduğu için giriş çıkışta rahatlık sağlayacağınız koridora yakın koltukta oturun derim. Tuvaletler biraz dar olsa dahi değişim çok da sorun olmuyor ama içerisi de klimalı ve soğuk olduğu için üzerindekileri çıkartmadan götürmenizi tavsiye ederim.

Ek olarak, bebek arabası ile kapıya kadar gelip kapıda görevlilere teslim edilecek torbaları bazı havayolları Check-in sırasında ücretli veriyor bazıları ise ücretsiz. Bunlardan bir tane edinin, çünkü arabanızı yanınıza almak istiyorsanız kapıda verip uçaktan hemen inişte almanız büyük kolaylık. Şimdi olsa 2.5 aylık bebeğimiz için bebek arabasının tamamen uçak kapısında bagaja verir uçağa sling ya da bir ergonomik kanguru ile girerdim diyorum çünkü biz arabanın altını verip anakucağı kısmını içeri almıştık ki çıkışta taşımada kolaylık olsun diye. Aslında her ikisi de uçağa girişte bagaja verilebilirmiş bunu anladım. (Uçak içinde incecik koridorda bebeği o şekilde kolunuzda taşımak eşiniz için de sizin için de baya yorucu olabiliyor.Ayrıca anakucağını koyacak yer bulmak ayrı bir sıkıntı)

Uçaktan iniş kısmına gelecek olursak, indikten sonra kapıda bebek arabasını getiriyor olmaları lazım bunu üstüne basarak vurgulamazsanız yine THY ile bir Ankara yolculuğumuz sırasındaki gibi bagaj alım kısmına kadar anakucağında ya da kolunuzda bebeğinizle yürümek zorunda kalabilir sonrasında da dakikalarca arabanın nerede olduğunu soruşturabilirsiniz. Bundan sonrası indiğiniz havaalanının koşullarına bağlı, sıcaklığa göre kıyafetini ayarlayıp valiz sırasında bekleyebilirsiniz.

Bazı ülkeler emniyet kemeri bağlanan anakucağı olmadan arabada bebekle seyahat etmeye izin vermiyor. Singapur da kuralları ile meşhur bir yer olduğu için kısa mesafede olsa arabamızın anakucağını arabanın emniyet kemeri ile sabitledik.

Gezimiz boyunca hava muson ikliminin özelliklerini gösterdiği için arabanın altında yağmur yağdığında geçirdiğimiz araba yağmurluğu hazırdı. Bu arada Singapur bebekle seyahate çok elverişli bir ülke. Kaldırımlar, binalar bebek arabası için elverişli. Normalde olduğu gibi uzun yürüyüşleriniz sırasında bebeğinizi nefes tıkanıklığına karşı anakucağında saat başı hareket ettirmeniz bu noktada çok önemli. Bu arada ilk kazamızı Singapur’da yaşadık. Eğimli bir yolda araba üzerimize kapaklandı ve şükür ki kızımızın emniyet kemeri takılı idi. O günden sonra duyduğumuz diğer kazalar ile ne olursa olsun evde taşırken bile o kemeri takmış olmaya ekstra gayret gösterdik.

Normalde büyük destekçimiz olan ergonomik kangurumuzu ise bu gezide pek kullanmamız gerekmedi. Ama yine de ağlama krizi anlarında kurtarıcı ve rahatlatıcı etkisi olduğu için yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederim.

Denize girme konusuna gelince kafasını sokmadan ve güneşe çok maruz kalmamasına özen göstererek ayaklarını ve kollarını suya soktuk. Hoşuna gitmiş gibi görünüyordu. Plajda şapkası ile biraz güneşlenmesine fırsat verdik fakat fazla kalmadık. Döndüğümüzde ise evde titizlendiğimizin aksine duşun altına sokup direk odadaki temiz havlulardan birine sarmaladık.Yani temiz havlu erişimine sahipseniz organik sabun hariç başka birşey getirmenize gerek yok bence.

Oteli ayarlarken ise odaya bebek yataklarından ayarlamalarına dikkat ettik. İçinde rahatça uyudu. İlk etapta biraz jetlag oldu gibi ama etkisi çabuk geçti. Bunların haricinde gezi boyunca hep anne sütü aldı ve ben de her zamanki gibi yanımda şişe suyum ile gezdim (Dünyadaki bir çok ülke gibi Singapur’da da şişe sular dışarıda gayet pahalı oluyor) Yanımdaki emzirme önlüğüm ile oturacak yer bulabildiğim en uygun ortamlarda emzirdim, altını değiştirdim.

Sonuç olarak “Bebek doğduktan sonra dört duvar arasına hapsolacaksın, ona ayak uydurmak zorunda kalacaksın” gibi ürkütücü senaryolara boyun eğmek yerine en başından bebeği kendimize uydurmayı seçtim. Bunun sonucunda dışarı çıkmadığı her gün memnuniyetsizliğini belli eden bir Tontollemiz var artık. Şunun farkına vardım ki evde de olsak benzer huzursuzluklarını yaşayacağız o halde neden önümüze çıkan fırsatlardan mahrum kalalım. Üstelik bu kadar deneyim sonrası kızımın yüzlerce insana maruz kaldığı yolculuklarda değil de evde oturduğu dönemlerde hastalanması bu yazının düşündürücü kısmı olsun. 🙄

Bahsetmeyi es geçtiğim detaylar hakkındaki sorularınızı yorum kısmına yazabilirsiniz. ☺️

Bir sonraki yazı dizisi: 5 aylık tontolle- 3 eyalet ve 40 derece hava değişimi ile ABD gezisinde görüşmek üzere🙋🏻

Eda Yücel Haltaş

(Visited 1,048 times, 1 visits today)

5 thoughts on “BEBEKLE SEYAHAT ✈️💺🚼

 1. 1

  Super 14 aylik bebeyle Tayland hayalleri kuruyorum hadi insallah ve seyahat ya resulallah

 2. 2

  Bilmediğim çok şey öğrendim sayenizde. Teşekkürler

 3. 3

  I seriously love your blog.. Pleasant colors & theme.
  Did you develop this website yourself? Please reply back as I’m wanting to create my very own blog and would like to learn where you got this from or what the theme is named.
  Appreciate it!

 4. 5

  Bebek anneleri icin aydinlatici bir yazi olmus yureginize saglik,devamini bekliyoruz

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *