4 BEBE İLE EV OKULU – ROPÖRTAJ

By in Anne - Çocuk on 28 July 2016

Homeschoolingin (ev okulunun) bu kadar yaygın olduğunu bilmezken aklımda neden olmasınlar vardı sadece. Tek istediğim bu sistemdeki yarış atlarından birinin de benim çocuğum olmamasıydı. Bu konuda önümdeki tek örnek ise Erkin Koray’dı. Sonra Tuba ile tanıştım ve bu konuda ufkum açıldı. Sonra diğer ev okulu annelerinin çabalarından haberdar oldum.

Tuba dört çocuk annesi ve çocuklarının eğitimi için elinden gelenin en iyisini yapma sevdasında. O, şu an popüler olan oyun anneleri gibi janjanlı kareler koymuyor önümüze. O bize hayatı tüm zorlukları ve neşesiyle sunuyor. Keyifli bir söyleşi oldu. Sorularınızı ve yorumlarınızı bu sayfada bizimle paylaşabilirsiniz. 👇🏻👇🏻

Merhaba Tuba. Kısaca kendinden bahseder misin? 

Ben Tuba. Ailem Bulgar göçmeni. Ben İstanbul’da büyüdüm. İki sene öncesine kadar da İstanbul’daydık. Vazgeçilmez zannediyordum ben İstanbul’u ama ne zaman ki kendimizi daha da keşfetmeye başladık başka küçük şehirlere taşınmaya başladık. 2. şehirdeyiz şimdi. Mardin’e geldik. Ne kadar kalırız bilmiyoruz. 27 yaşındayım. Kendimi, kişiliğimi tanıma ve sorgulama yolculuğuna girdim bu 2.5 yıl zarfında. Bakalım başka ne yolculuklar bizi bekliyor.

image

Nasıl karar verdin homeschoolinge?

Okul hayatım pek süper değildi. Hayal kurmayı unutturdular. Kendim olmama izin vermediler… Çocuklarımın da aynı şeyleri yaşamasını istemedim. Herşey ezber ve ben çok kötü bir ezberciyim.

Çok büyük bir fedakarlık aslında. Çoğu annenin okullar kapanınca psikolojisi bozuluyor. 🙂

Arada şalterler atıyor ama kendi bencilliğim yüzünden çocukları mutsuz edemezdim.

Çoçukların nelere ilgisi var? Keşfedebildiler mi? Aslında galiba keşif  en güzel adımı ev okulunun.

Aslında hala keşiflerdeyiz… Odelia (6) sanatın her türlüsünü seviyor. Resim yapmak, dizayn etmek… Çiftçiliği de çok seviyor. Çiftlik hayatı yaşamak istiyor.

Yuhanna (4,5) yani namı diğer JJ tam bir dinazor aşığı ama gezegenlerle çok ilgileniyor bu aralar. Bir de böcekler… JJ’in keşifleri hala bitmedi bakalım.

Şimdi aileye yeni bir bebek de katıldı. Genelde bir gününüz nasıl geçiyor?

Orası biraz karışık ama sıradan bir gün şöyle:
Sabah kalkıp önce kahvemi içiyorum. Onsuz işler pek iyi gitmiyor. Sonra kahvaltıyı hazırlıyorum. Kahvaltıdan sonra hemen çocukların modlarını kontrol ediyorum. İyiyse derse başlıyoruz.

Odelia yazıyla başlıyor. Biz de bu arada JJ’yle okuma dersi yapıyoruz…

Ondan sonra biraz tarih, bitkiler, biyografi falan derken sonra matematik ondan sonra istedikleri bir konuyu daha çok araştırıyoruz. Video falan seyrediyoruz… Sonra öğle yemeği hazırlıyorum derken diğer işler falandı filandı çocuklarla kitap okuyoruz ya da yapacak bir şey buluyoruz.

Çocuklarda disiplini nasıl sağlıyorsun? Genelde çocuklar anneden birşey öğrenmek istemezler. Şımarırlar ya da sürekli kaytarmaya çalışırlar. Bunu nasıl aşıyorsun?

Öğrenme süreleri ve şekilleri farklı çocukların. Onlara ayak uydurmaya çalışıyorum. Eğer çocuk kaytarmaya çalışıyorsa bir neden vardır. Onu araştırıp bulmak gerek.

Odelia’nın yaşıtları bu sene okula başladı galiba. Odelia okula gitmek istedi mi? Bunu nasıl açıklamayı tercih ettiniz?

Odelia’nın ikinci sınıfa geçmesi gerekiyor şimdi. En azından yaşıtları öyle. Odelia öğrenirken çok eğleniyor. Arkadaşlarının sayfalarca ev ödevi yaptığını görünce ve istediğimiz zaman  seyahat ettiğimiz için okula gitmek istemiyor.

Homeschoolingi eşine ve ailelere nasıl kabul ettirebildin? Aslında benim gibilerin önündeki en büyük engel bu galiba.

Bu tür eğitim eşimle benim ortak kararımız  ama ailelere hala kabul ettiremiyoruz kolay kolay. Çocukların öğrendiklerini görünce pek ses çıkartmıyorlar. Çıkartsalar da pek birşey değişmez. Bu David ve benim ailem… Yani çocuklar için en uygun kararı ben David alıyoruz.

Geçen gün konuştuğumuzda unschoolingin çocuklarınız için daha uygun olduğundan bahsetmiştin. Arasındaki fark nedir? Sanırım pek çok insan bu ikisini karıştırıyor. 🙂

Homeschooling bayağı bir zaman gerektiriyor. Yani her gün oturup belli saatte öğretmelisiniz çocuğa ve biz genelde evde olmadığımız için bunu uygulamak gerçekten zor. Belli dersler hariç unschooling yani okulsuzuz. Yani hep beraber öğreniyoruz. İstedikleri konulara daha da yoğunlaşabiliyoruz.

Homeschooling ya da unschooling eğitimi alıp çok iyi yerlere gelmiş dünyadan örnekler var mı bildiğin?

Albert EINSTEIN.

Türkiye’de pek çok insan eğitime meslek ve para gözüyle bakıyor. İleride çocuklarının meslek sahibi olmak için üniversiteye gitmelerini istiyor musun? Çocukları bu şekilde mi yönlendiriyorsunuz? Ya da gelecekleri için neler hayal ediyorsunuz?

Aslında okullardaki bize göre eğitim değil, öğretim. Yani 40 küsür çocuğun hangi birisinin kişiliklerini ortaya çıkartabilirsiniz ki? Eğitim (gerçek anlamıyla) tüm hayatlarını etkiliyor. Evet üniversiteye gitmelerini istiyoruz. Ama istedikleri ve yeteneklerine uygun meslekleri edinmelerini istiyoruz. Daha çok kendi ayakları üzerinde durmalarını istiyoruz. Mesela kızlarım kavanoz kapağı açmak için başka birisine muhtaç olmasın çünkü kendisi de gayet becerebilir… Demek istediğim hayatı tanıma, doğayı tanıma yolunda onlara ışık tutmaya çalışıyoruz. Kendi içlerindeki güneşi keşfetsinler!

Evde eğitim alan çocuklar sürekli anne ile muhatap oldukları için anneye bağımlılık oluşuyor mu? Bu konuda tecrübelerin neler?

Aslında pek öyle değil. Aile ilişkilerimiz sıkı ama şu anda eşim ve iki çocuğum bir aylığına diğer memleketleri olan Sri Lanka’dalar.

İyi ki homeschooling yapıyoruz dediğin olaylar/gözlemler yaşadın mı çocuklarda?

Evet çok oldu. Ev ödevleri başta geliyor. Okulda duyduğum olumsuz davranışlar bir diğeri. Ama en önemlisi de gezip kendileri keşfettikleri zaman bir saat sınırlaması olmadığında “iyi ki de okula gitmiyorlar” diyoruz.

Ev okuluyla aslında sen de yeni şeyler öğreniyor keşifler yapıyorsun bence. Hayal ettiğimde öyle hissediyorum. Doğru mu? 🙂

Tamamen doğru. Ben çocuklarıma öğretmiyorum. Biz beraber öğreniyoruz. “A bak aslında bu böyleymiş” dediğim çok şey oluyor

Siz çok çocuk seven bir ailesiniz. İnsan bu kadar zorluğuna rağmen neden çocuk sahibi olmak ister sence? Bu ikinciyi istediğimde benim de sık sık kendime sorduğum bir soru aslında

Hem ben hem eşim büyük ailelerden geldik. Zorlukları tabi ki çok. Ama her çocuğum farklı bir macera, farklı bir birey. Farklı istekleri ve gereksinimleri var. Bir his aslında. Ailemizin tamamlandığını hissetmedik. Bu sorunun tam bir cevabı yok bizde… Ama kalabalık aile çok eğlenceli.

Çocuklarla maceralarını paylaştığın bir blogun var. Instagramı da aktif kullanıyorsun. Seni takip etmek isteyenler için paylaşabilir misin?

Instagramı daha aktif kullanıyorum. @4bebe1anne
Blogu yavaş yavaş güncelleyebiliyorum malesef. Zaman bulur bulmaz daha fazla post yükleyeceğim. www.4bebe1anne.com

 

Homeschooling ile ilgili bir önceki yazı için tıklayınız.

28.07.2016

Melike Çelik
instagram:@mlkcelik

(Visited 734 times, 1 visits today)

2 thoughts on “4 BEBE İLE EV OKULU – ROPÖRTAJ

  1. 1

    Selam
    Bu egitim konusunda kendisini nasil yetistiriyor. Yararlandigi kaynaklar web siteleri yada forumlar vs. varmi acaba.

  2. 2

    Aslında web siteleri var. Arada rast geldiğim zaman onları okuyorum. Ben kitap çok okuyorum ama daha çok çocuklarımı okuyorum. Onların ne öğrenmek istediklerine bakıyorum. Sonra, o konuyu enine boyuna araştırıyorum çocuklardan önce. Elimdeki kitaplara bakıyorum. Eğer yeterli değilse videolara bakıyoruz beraber ya da googledan öğreniyoruz. Önce kendim araştırıyorum sonra onlarla beraber bakıyoruz. Malesef kaynaklarımın çoğu ingilizce benim… (Çocuklarla iletişim dilimiz de İngilizce) Ben takip ettiğim sitelere baktıktan sonra kaynak vereyim.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *