BURADA İŞİN NE ÇOCUK?

By in Hayat on 21 August 2016

Gece yatağında, annenin koynunda olman gerekirken burada işin ne çocuk?
Tüm dünya yummuşken gözlerini savaşa, senin burada işin ne çocuk?
Bırak da uyuyalım…
Kapatalım yine gözlerimizi
Yoksa nasıl susar vicdanlarımız?

Ah Ümran… Halepli Ümran… Suriye’de savaşın bağrından kopup ciğerlerimizi dağlayan Ümran…

Her gün patlayan bombalar için annen sana nasıl bir oyun kurdu masum çocuk? En cesurunuz mu yoksa en iyi saklananınız mı kazanıyor oyunu? Sahi senin annen var mı çocuk? Ya baban?

Yüzün kanıyor çocuk! Korkma sakın. Sen de benim yavrum gibi eline birşey bulaşınca koşa koşa annene mi temizletirsin yoksa? Annen gelecek çocuk. Annen gelecek ve sen o zaman ağlayabileceksin.

Bu dünyada sen bile şanslısın çocuk. Her gün kim bilir isimsiz kaç çocuk melek oluyor ya da kaç çocuk Aylan gibi balık… Kaç çocuğa kahraman, kaç çocuğa hain gözüyle bakılıyor…

Ah Ümran. Yaralı ceylan… “Schindler’in Listesi” filmindeki kırmızı montlu ufak kız çocuğundan farksızsın nazarımda. Savaşı idrak edebilmemiz için nasıl ki siyah beyaz fimde kırmızı monta ihtiyacımız varsa, bu karanlık dünyada da senin kırmızı kanın gerekmiş kör vicdanlarımıza. Ah çocuk!

Burada yaşıtın çok çocuk var biliyor musun? Hepsi de Suriye’den gelmiş. Sahi gelenlerden hangileri en yakın arkadaşların? Seni bu halde görünce tanımışlar mıdır çocuk!

Arkadaşların burada çok mutsuz çocuk. Parklarda oynamalarını istemiyorlar. Türk çocukları onları aralarına da almıyor. Siz ne güzel oyunlar oynardınız di mi çocuk?

Biliyor musun çocuk, halkımız çok yardımseverdir. Hemen kucak açar zor durumdakine. Ama minnet bekler karşılığında! Öyle sahillerde, parklarda eğlenemezsin misal. Onların kullanım alanlarını işgal etmemelisin. Sen müşkül durumunla onların vicdanlarına merhem olmalısın ki sevsin kollasınlar seni!

Ah çocuk! Burada işin ne şimdi senin? Bırak da uyuyalım… Bırak da mülteci pazarlıkları sürsün, üç elma beş portakal ayarında!

20.08.2016

Melike Çelik
instagram:@mlkcelik

(Visited 260 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *