EVİNİZDE İSTENMEYEN DAVRANIŞLAR MI VAR?

By in Anne - Çocuk on 26 January 2017

Şu kocaman açılmış yuvarlanan gözler kötü bir durumun habercisi gibi..

Çocuklarınız genelde saygılı, yardımsever ve kendi çaplarında iyi geçinen bireyler olabilirler. Ama şu duruma bakılırsa kötü davranışlar kapıda görünüyor. Kırıcı sözler söyleniyor, verilen görevler yapılmıyor ve bu durum kimsenin umrunda degil gibi!

Saygı Göstermeye Nasıl Teşvik Edebilirsiniz?

Seçeneklerden biri daha çok kural getirmektir. İpleri sıkılamak. Daha ağır cezalar getirmek. Maalesef, bu yöntemler genelde daha çok saygısızlığa sebep olur, daha az değil.

İlk başta bu yöntemler işe yarıyor gibi görünür çünkü çocuklar cezalardan çekinirler. Fakat birgün korku havası gittiğinde intikam hissine kapılabilirler. Nefret! Sizinle arasında mesafe olduğu için uyumu yakalamak zor olur.

Peki Basit Bir Oyun Evdeki Bu Davranışlara Son Verse Nasıl Olur?

Çocuklar ortamlarına ait olmak isterler: bir takımın oyuncuları gibi. Sevilmek ve saygı görmek isterler. Bu istekleri karşılandığında daha mutlu, daha uyumlu ve karşılarındakilere karşı daha saygılı olurlar.

Bazen istenmeyen davranışları önlemenin en iyi yöntemi oluşan kısır döngüyü kırmaktır. Görmek istemediğiniz davranışı vurgulamaktan ziyade ilgiliyi görmek istediğiniz davranışı sergiletecek birşeylere yönlendirebilirsiniz.

Çocukların nasıl iyi davranmaları gerektiği konusunda yeni bir derse ihtiyaçları yok!
Eğer ortamdaki davranışı saygısız ve kaba olmaktan yardımsever ve pozitif olmaya doğru çevirmek istiyorsanız “Aile İçi Kibar Davranış Oyunu”nu deneyin.

Nasıl Oynanır?

1. Aile bireylerinin hepsinin isimlerini – ebeveynler dahil – birer kağıda yazıp bir kutuya (şapkaya) atın. (Bebek ve 2 yaşından küçükleri hariç tutun.)
2. Herkes bir isim çekecek, çektiği ismi saklı tutacak.
3. 48 saat boyunca, seçtiğiniz kişiye karşı ekstra saygılı olacaksınız.
4. Eğlenceli hale getirin! Ortamdaki güzel havayı devam ettirin!

Tabi ki bu bir oyun! Karşıdaki insanın doğrudan anlamasını istemezsiniz. Yani, işi daha gizli hale getirmek için herkesin sadece seçtiği kişiye değil diğer tüm aile bireylerine saygılı davranmasını teşvik edin.

Saygı göstermeyle ilgili şeyleri kendi aranızda belirleyin: birbirinize iltifat etmek. Karşıdaki kişinin görevlerine yardım etmek, onlara yiyecek veya içecek ikram etmek, öncelik vermek, vs.

Sonra, arkanıza yaslanın ve aile bireylerinin birbirine nasıl saygıyla yaklaştığını gözlemleyin..

Gerkekten İşe Yarıyor mu?

Belki gözlerinizi devşirip ‘Tabi evet, bu bizim evde hiç işe yaramaz’ diye düşüyorsunuzdur.

Konu şu: İnsanlar istenmek isterler! Kendilerine nazik davranılmasına dayanamazlar. Karşıdaki size iltifatlar ediyorken uzun süre kötü davranmaya devam edemezsiniz.

Yazarın Deneyimi

Biz, çocuklarla bu oyunu iki defa oynadık.(Yazarın 3 kızı var.) Her defasında tavırların olumlu yönde ne kadar çabuk değiştiğini görmek beni şaşırttı. Herkes karşısındakine nazik davranmak için yol veriyordu, kendisinden istenmeden işlerinde yardım ediyordu, birşeyler ikram ediyordu.

Oyunu 6 ay önce oynadığımızda, benim için herkesin şapkadan çektiği kişiyi tahmin etmek zor olmadı ama son oyunda biraz zorlandım. Çocuklar çektikleri kişiye değil herkese iyi davranma işini sevdiler. Harikaydı!

Tekrar oynamak için yalvarıyorlar. Ama ben şimdilik gittiği kadar bu huzur ortamının tadını çıkaracağım.

Çeviri: STA

 

Kaynak: https://imperfectfamilies.com/bad-attitude-in-your-house-use-this-game-to-turn-the-mood-around/

(Visited 146 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *