MOANA

By in Kültür - Sanat on 30 January 2017

Moana, şu an vizyonda olan ve izleme yaş sınırı bulunmayan bir animasyon filmi. Ne var ki; içinde canavarlar bulunan ve pek çok yaratık ile şiddet sahneleri içeren bir filmin kesinlikle küçük yaştaki çocuklara uygun olmadığını öncelikle belirtmek isterim. Sinema eleştirmenliği derslerinde hocamızın ilk öğrettiği, filmin hitap ettiği kitleye ne kadar uyumlu olduğu hakkında okuyucuya bilgi verilmesi gerektiğiydi.

Öte yandan, kurgusu mitolojik karakterler (tanrılar, yarı tanrılar) üzerine inşa edilen hikaye, “soyut işlemler dönemi”ne girmemiş 11 yaş altı çocuklar için oldukça kafa karışıklığına sebep olacaktır. (Piaget’e göre soyut kavramlar ancak 11 yaşından sonra anlaşılmakta, soyut düşünce bu yaşlardan sonra analiz edilebilmektedir.)

Anne hassasiyetimi bir kenara bırakıp filme yetişkin gözüyle baktığımda ise, sonu başından okunan bir hikaye ile karşılaşıyorum. Yine de eğlenceli bir film.

Filmin konusu kısaca şöyle: Antik Polenezya’da yaşayan bir kabilenin şefinin kızı olan Moana, yakında babasının yerine halkının başına geçecektir. Yıllar önce yarı tanrı Maui tarafından Te Fiti‘nin kalbi yerinden sökülmüş bu sebeple oluşan lanet yavaş yavaş tüm Pasifik’i sarmaktadır. Moana, laneti sonlandırmak ve adasını korumak için okyanusların seçtiği kişidir.

Moana’nın diğer prenseslerden en büyük farkı aslında prenses olduğunu kabul etmeyen bir karakter olması. Disney, bu sefer ana karakterini barbi formatında ince belli, güzelliği ile ön planda olan bir kadın imgesi üzerinden yapmamış. Belki de hikaye gereği egzotik, balık etli, içi içine sığmayan bir tip kullanmış. Moana’da insanın içini ısıtan, yüzünü gülümseten bir hava var. Umarım Moana da diğer Disney karakterleri gibi ticari bir enstrümana dönüşmez de gönlümüzde o samimi haliyle kalır.

Moana, bu yıl 89. Oscar Ödüllerine “En İyi Özgün Şarkı” ve “En İyi Animasyon Filmi” kategorilerinden aday. “How Far I’ll Go” şarkısı filme ayrı bir lezzet vermiş fakat “La La Land” karşısında çok da şansı yok bana göre. “En İyi Animasyon Filmi” kategorisinde henüz diğer filmleri seyretmediğim için çok yorum yapmak istemiyorum fakat her ne kadar overrated olduğunu düşünsem de IMDB puanına bakıldığında Moana güçlü bir aday olarak sivriliyor.

Oscar ve diğer film ödüllerinde keşke en iyi animasyon karakteri gibi bir dal da olsaydı. O zaman oyumu kesin Moana’nın tavuğu HeiHei’ye verirdim. Çok şapşal ama çok da sevimli bir karakter. Bence filmin yıldızı o.

Filmin ana mesajını kısaca özetleyecek olursak, “kendine güvenirsen başaramayacağın iş yok”, “hapsedildiğin sınırların içinde kalma”, “doğa anaya zarar verirsen bedelini fazlasıyla yaşarsın” gibi mesajlar bulunuyor.

İyi seyirler.

30.01.2017

Melike Çelik
instagram:@mlkcelik

(Visited 252 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *