MÜSLÜMAN KADININ 8 SABAH ALIŞKANLIĞI

By in Hayat on 1 February 2017
  1. Teheccüd + Kuran+ Dua + Sabah Namazı

Teheccüd namazı ve dua ile sabahı karşılamaktan daha huzurlu bir başlangıç yoktur. Teheccüd namazının güzelliği, sabah namazına 20-30 dakika kala kalkabilir, içten dualar edebilir ve sünnet bir namazı eda edebilirsiniz. Eğer gerçekten istediğiniz bir şeyler varsa Allah’a teheccüd vakti içten yakarışlarda bulunmalısınız. Şu hadis çok güzeldir ve insanın içini ısıtır; Peygamberimiz Muhammed Mustafa (SAV) buyuruyor ki: Allah (cc) her gecenin son üçte birinde yer yüzüne tecelli eder ve şöyle nida eder: ‘Beni çağıran yok mu, cevap vereyim? Dua eden yok mu, duasına cevap vereyim? Rahmetimi isteyen yok mu, rahmet edeyim?’ (Buhari, Muslim) (*)

  1. Yeşil Çay + Elma Sirkesi / Ilık Limonlu Su

Sabah namazından sonra ilk yaptığım şey mutfağa geçip bir fincan yeşil çay hazırlamak ve içine 1-3 çay kaşığı katkısız, organik elma sirkesi eklemek olur. Keskin bir kokusu ve ekşimsi bir tadı var – ilk yudumladığınızda kusacakmış gibi olmaya hazır olun! Ama sağlığım ve sindirim sistemim için çok olumlu değişikliklere sebep oldu. Öyle ki bunu 6 yıldır düzenli olarak yapıyorum! Kilomu kontrol etmek, metabolizmamı hızlandırmak ve sindirim sistemimi iyileştirmek için mucize gibi oldu. Tat alma duyularım ekşi tada tamamen alıştı. Sabah erken saatlerde bir fincan acımsı yeşil çay ve elma sirkesine ne kadar şükretsem azdır. Bu karışım vücudum için mükemmel güzellikler oluşturuyor ve tazelenmiş, hafif ve enerjik bir sabaha beni hazırlıyor.

  1. Size Olumlu Katkısı Olan Bir Şeyler Okuyun

Her sabah yeşil çayımdan bir yudum alırken sağlık, mutluluk ve yaşam ile ilgili birkaç yazı okurum. Kendime ait olan bu vakti SEVİYORUM… Bana ışık tutan birkaç yazı okumadan kendimi güne hazır hissetmiyorum. Düşüncelerinizi güne güçlü ve olumlu başlamak için ayarlamış oluyorsunuz. Sabah ilham veren, bilgi veren bu yazıları okumanın en güzel tarafı hayatımda önemli olan şeyleri bana tekrar hatırlatmaları oluyor. Bazen davranışlarınızı değiştirmeniz için bir hatırlatıcı yetebiliyor. Her sabah hayatınıza giren bir ufak değişiklik zaman içinde büyük değişiklikleri gerçekleştirmenizi sağlıyor.

  1. Doyurucu Bir Kahvaltı

Güzel bir kahvaltı vücudunuzun uyanmasını ve sizin güne enerjik başlamanızı sağlar; kahvaltı dışında bunu ne yapabilir ki! Benim en favori kahvaltım; Elma sirkesinde ezilmiş avokado, acı toz biber, toz sarımsak, omlet (mümkünse organik ve serbest dolaşan tavuk yumurtası), arpa ekmeğine sürülmüş tereyağı (enfes!), lahana turşusu (Alman usulü-sindirime faydalı), ve bir miktar karamelize edilmiş humus. Acıktınız değil mi? (**)

  1. Memnuniyet Günlüğü Tutun / Müteşekkir Olun 

Allah’a teşekkürlerinizi sunmak için isterseniz bir günlüğe yazarak, isterseniz sadece düşünerek biraz zaman geçirin. Kalbinizden gelen sevgi ve teşekkürü hissedin. Birçoğu ile kıyasladığınızda size gerçekten çokça nimet verilmiş. Allah’ın size bağışladığı sıradan şeyleri fark edin.  Fazlasıyla müteşekkir olduğunuzda bir şeylere kızmak için vakit ayırmak çok da mümkün değil. Olur da bir gün bitmiş tükenmiş bir vaziyette kalkarsanız, Allah’ın size verdiği şeyler için teşekkür etmeye başlayın. Bitmiş tükenmişlik hissi, bu gri bulutlar üzerinizden gidinceye kadar teşekküre devam edin. Müteşekkir olmak içinizdeki mutluluk ve cömertlik hislerinin artmasına yardımcı olur. Sabahları yaptığınız bu seans sizi Allah’a karşı saygı (korkuyla karışık ümit, havf-reca) duymaya götürür – kalbinizi bugün olabilecek sonsuz güzelliklere karşı açar.

  1. Şık Bir Defterde İşlerinizi Planlayın 

Her kadının şık, ilham veren bir planlayıcısı olmalı. Hiç fark etmez; her günü birbirinin aynı olan ev işlerine koşuşturan bir ev hanımı olsanız da, planı genelde değişmeyen bir öğrenci olsanız da, günleriniz genelde boş olsa – planlayacak bir şeyiniz olmasa da, hiç fark etmez. Her kadının planlayıcısı olmalı. Yapmanız gereken tüm işleri bir yere not ettiğinizde kafanızdaki ağırlığın azaldığını kendinizi daha hafif hissettiğinizi fark edeceksiniz. Rutin basit işler olsa bile yazın.

Bazen ben ‘ yeşil çay iç’, ‘çamaşırları yıka, kurula’ veya ‘öğle ve akşam yemeği için nefis bir şeyler hazırla’ gibi şeyler yazıyorum – her zaman yaptığım gündelik işler ama yazmak kafamı rahatlatıyor. Güne sakin, düzenli ve ne yapacağını bilen bir şekilde başlamanıza yardım ediyor. Yapmanız gerekenleri yazdığınızda daha çok ciddiye alıyorsunuz ve tamamlama ihtimali Allah’ın izniyle daha çok oluyor.

  1. Bakım Zamanı

Sabahları birkaç dakikamı kirpiklerime maskara, o anki psikolojime göre belki yüzüme biraz pudra sürüp, en sevdiğim kristal küpelerimi takıp, kendimi güzel hissettirecek kıyafetlerimi giymek için harcıyorum – bütün gün evde duracak olsam bile. Kendimle bağlanma ve kendime ilgi göstermenin bir yöntemi bu. Benim için bu kendini sevmeyi teşvik eden bir şey. Güzel göründüğümde kendimi güzel hissediyorum. Modayla ilgilenen, son trendleri takip eden, hoş görünen bir kıyafet gördüğünde heyecanlanan bu tarafımı seviyorum! (***)

  1. Evi Hızlıca Toparlama 

Evi şöyle bir toparlamak için en fazla 10-15 dakika ayırın. Sabahları evimin düzenli ve temiz olduğunu ve hoş koktuğunu bilmek hoşuma gidiyor. Her gün birkaç dakikayı ev için ayırmak hafta sonu ucu kaçan temizliği yetiştirmek için saatler harcamaktan ve her şeyin darmadağın olduğu zaman hissettiğiniz o saçınızı yolduracak yoğunluktaki stresten de kurtaracaktır. Her sabah 15 dakika ayırmak günün devamında gerçekten yoğunlaşmanız gereken diğer işlere odaklanmanızı sağlayacaktır. Uzun gün sonunda eve gelip dinlenmeniz, sevdiklerinizle vakit geçirmeniz gereken zamanda bir yığın çamaşırla uğraşmaktan daha kötü ne olabilir.  (****)

Kaynak: http://www.inspiredandfabulous.org/8-morning-habits-of-successful-muslim-women/

Çeviri: STA

* https://islamhouse.com/tr/articles/69912/

** Not: Sizin de dikkatinizi çekmiştir yazarın kahvaltı alışkanlığı bizimkinden çok farklı. Yazar büyük ihtimalle Pakistanlı. Sitesinde bu bilgiyi bulamadım. Siz bu bölümde sizin için en uygun olan kahvaltıyı hayal edebilirsiniz.

*** Not: Orta yaş ve genç nesil yazarın dediklerini daha çok uyguluyor, annelerimiz anneannelerimiz bu durumu yadırgıyor olsalar bile. Bizim kültürümüzde kadının kendine bakması, kendisini sevmesi alışık olduğumuz bir şey değil. Lakin psikologlara, evlilik danışmanlarına sorsanız eşler de bundan şikayetçi. Bence burada önemli olan dışarıdaki insanlar için değil kendimiz (ve eşimiz) için bunları yapmak. Dışarıya çıkarken en güzel kıyafetlerimizi giyip evde çamaşır suyu lekesi olmuş bluzlarla dolaşmak değil yazarın kastettiği şeyler.

**** Not: Biliyoruz ki Türk kadınlarının temizlik anlayışı tüm dünya bayanlarından çok farklı ve ileri boyutlarda. Maalesef, dengeyi tutturamayınca bizimki obsesif bir temizlik anlayışı oluyor. Ne demek istediğimi hayatınızdaki örneklerden bizzati biliyorsunuzdur. Belki siz Türk bayanı standardıyla yazarın verdiği süreyi 30 dakikaya çıkartabilirsiniz. Büyük temizlikleri de parçalayarak rutin temizlik dışında tutarak planlayabilirsiniz.

(Visited 370 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *