OKUL ÖNCESİ YABANCI DİL EĞİTİMİ AMA NASIL?

By in Anne - Çocuk on 20 February 2017

Tek Dil Konuşulan Aile Ortamında Yabancı Dil Eğitimi

Evde ikinci bir dil konuşuluyorken çocuklara o ikinci dili öretmek nispeten kolay olacaktır. Bununla birlikte, evlerinde tek dil konuşulan aileler de çocuklarına yabancı dil öğretebilirler. Aşağıda uygulayabileceğiniz 5 farklı yöntem mevcut:

1. Yabancı Dili Anadili Olarak Konuşan Biriyle Vakit Geçirmesini Sağlayın

Patricia Kuhl’un ‘Bebeklerde Yabancı Dil Deneyimi: Kısa Süreli Deneyim ve Sosyal Etkileşimle Seslerin Öğrenimi’ isimli bir çalışmasında 9 aylık bebekler ilk önce farklı şekillerde Çince diline maruz bırakıldı; ses kayıtları, video kayıtları ve Çince ana dili olan biriyle sosyal etkileşimde bulunma. Araştırmacılar, toplamda 5 saat süren 12 seanstan sonra sosyal etkileşimle Çince’ye maruz kalan çocukların Çince sesleri tanıma kabiliyetlerinin bütün hayatları boyunca Tayvan’da yetiştirilmiş çocuklarla aynı düzeyde olduğunu tespit ettiler. Aynı zamanda, sadece sesli veya görsel kayıtlarla dile maruz bırakılan 9 aylık bebeklerde dil kazanımları açısından belirgin bir ilerleme olmadı.

Khul ve takımının hipoteziYabanciDil_1 şu şekilde; bu durum sosyal etkileşimin dile ait verdiği ipuçları video veya sesli kayıtlaı gibi daha az dinamik içeriği olan kaynaklardan ziyade bebeklerin dikkatini çekmektedir.

Yabancı dil bilen bir akraba, arkadaş veya bakıcıdan çocuğunuzla zaman geçirmesi için destek alabilirsiniz. Bu kişinin çocuğunuzla sosyal iletişime geçeceği oyun zamanları oluşturabilir ve bu süre boyunca yabancı dilde iletişimde bulunmasını sağlayabilirsiniz.

2. Yabancı Dilde Yayınlar Bulun

YabanciDil_2
Sesli veya görüntülü kayıtlarla dil öğrenme sosyal etkileşimle öğrenmeye göre daha etkisiz olsa da yabancı dile yatkınlığın artması için en uygulanabilir yöntem olacaktır. Örneğin, Transparent Language Blog’un önerdiği gibi çocuğunuzla birlikte hoş zaman geçireceğiniz yabancı dilde müziklerden faydalanabilirsiniz.

3. Çocuklara Yönelik Dil Öğrenme Programlarını Kullanın

Piyasada veya internette çocuğunuza yabancı dil öğretmek için kullanabileceğiniz düzinelerce program bulabilirsiniz. SheKnows isimli aile bloğu İspanyolca, Fransızca, Arapça ve Japonca gibi dilleri destekleyen Early Lingo isimli programı öneriyor. Bunun dışında Little Pim veya Gus On The Go programlarını da inceleyebilirsiniz.

Not: İngilizce eğitimi için Reading Eggs eğitim programını da inceleyebilirsiniz.

4. Yabancı Dil Eğitimi Veren Kurumlar Bulun

Etrafınızda yabancı dil konuşan birileri yoksa, çocuğunuzu yabancı dilde eğitim veren bir kuruma kayıt ettirebilirsiniz. Bu kurum bir eğitmen eşliğinde klasik ders alması veya yabancı dil konuşulan sosyal ortamda aktivitelere katılma şeklinde olabilir.

5. Dili Birlikte Öğrenin

YabanciDil_3Bu bütün seçeneklerin en çok zaman isteyeni olabilir. Eğer sizin de yabancı dili öğrenmeye isteğiniz ve zamanınız varsa, çocuğunuzla bir öğrenme takımı oluşturabilirsiniz. Yetişkinlere yönelik yabancı dil öğrenme programlarından faydalanarak – Duolingo, Rosetta Stone gibi – dili öğrenebilir ve yavaş yavaş çocuğunuza öğretebilirsiniz. Bu takip edeceğiniz en uzun yol olacaktır ama hem sizin hem de çocuğunuzun yabancı dil öğrenmesi için faydalı olacaktır.

Dil öğrenmeyi kendi hayatınızın ve çocuğunuzun hayatının bir parçası haline getirdiğinizde her an o dile ait gelişmeleri görmek hoşunuza gidecektir.

Buena suerte, buona fortuna, bonne chance, viel Glück, İyi şanslar, Good luck, удачи, καλή τύχη, 幸運!

Kaynak: https://www.noodle.com/articles/5-ways-to-teach-your-kid-a-second-language-at-home

Çeviri: STA
(Visited 182 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *