OKUL ÖNCESİ YABANCI DİL EĞİTİMİ NEDEN ÖNEMLİ?

By in Anne - Çocuk on 3 March 2017

Genç Yaşta Yabancı Dil Öğrenmenin Faydaları

Çocuklar beyinlerinde dünya vatandaşı olabilme yeteneğine sahipler – veya yabancı bir dilde hızlı bir şekilde uzmanlaşabiliyorlar – tam 7 yaşına kadar; ne var ki dil gelişimindeki kritik ilk dönem 6 aylık ile 12 aylık oldukları dönem. Bu dönemde çocuklar etraflarındaki sesleri algılıyor ve değişik ses tonlarını veya dildeki sesleri ( örneğin ‘s’, ‘ş’ sesleri gibi) ayırt edebiliyorlar. Çocukları bu erken yaşta farklı dillerle tanıştırarak, çocukların beynine dilin farklı seslerini ayırt etmeyi öğretebilirsiniz – ki bu ana dili olmayan birinin algılamada veya ayırt etmede zorluk yaşayacağı birşeydir.

Çok küçük yaşlardan itibaren yabancı dil öğrenmenin büyük faydaları var. 2 yaşından küçükler bile yabancı dil öğrenmeye başlayabilir, ve bunun meyvelerini erken yaşta toplamaya başlayabilir. Washington Üniversitesi Öğrenme ve Beyin Bilimleri Bölüm Başkanı Patricia Kuhl’un çığır açan makalesi ‘Erken Yaşta Dil Öğrenme: Dilin Kodunu Kırma’ ve TED Konuşması gösteriyor ki dil öğrenme için kritik bir yaş var.

Çocuğunuzu erken yaşta yabancı dil ile tanıştırmanın birçok faydası vardır. Bunların arasında problem çözme ve bütüncül düşünme(*) becerileri ve ayrıca hayatındaki bazı başarıları daha erken yaşta yaşaması sayılabilir.

Yaratıcılık ve Bütüncül Düşünme Becerileri

Bilimsel çalışmalar yabancı bir dil ile tanıştırılan çocukların yaratıcılık ve problem çözme yeteneklerinde gözle görülür ilerleme olduğunu gösteriyor. Dr King ve Dr Mackey ‘Çok Dillilik Sınırı: Çocuğunuza İkinci Dili Neden, Ne Zaman ve Nasıl Öğretmelisiniz?’ isimli kiptalarında çok dilli çocukların nasıl bir yaratıcı avantaja sahip olduklarını bir örnekle gösteriyorlar. Eğer çocuklara ‘ Boş bir su şişesini kaç farklı şekilde kullanabilirsiniz?’ diye sorduğunuzda yabancı bir dilen çocuk ‘Kum ile doldurup, masadaki örtü üzerine ağırlık olarak kullanma’ gibi farklı cevaplar verme ihtimali yüksektir. Yabancı bir dil ile tanışmış çocukların esnetilebilir mantığa sahip olması bunun en muhtemel sebebidir.

Önemli Başarılara Erken Ulaşma

Yabancı dil öğrenme -tek dil konuşabilen yaşıtlarına göre- çocukların gelişimindeki önemli başarılara erken ulaşmalarına da yardımcı olur. Therese Sullivan Caccavale bir röportajında ikinci bir dil bilmenin küçük çocuklarda görünmeyen objenin aslında yok olmadığı kavramının normal yaş sınırı olan 8 aylıktan daha erken yaşta gelişmesini sağladığından bahseder. Objenin kaybolmadığını algılaması çocuklarda dönüm noktası değerinde bir algı gelişimidir; çocuğun bir obje gözle görünmese bile kaybolmadığını anlamasının göstergesidir. Çalışmalar yabancı bir dil ile tanıştırılan çocukların bu beceriye daha erken ulaştığını gösteriyor; bu da büyük ihtimalle bir objenin birden farklı ses kümesiyle ifade edilebileceği fikrini öğrendikleri için olabilir.

Kaynak: https://www.noodle.com/articles/5-ways-to-teach-your-kid-a-second-language-at-home

(*) Bütüncül düşünme (critical thinking) : Konuları derinlemesine ele alarak açıklanabilir, mantıklı yorum yapabilme yeteneğidir. Konunun sebep-sonuç ilişkisi içinde ele alınabilmesi.

Çeviri: STA

(Visited 106 times, 1 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *