1 BEBEK 13 ÜLKE

By in Anne - Çocuk, Gezi - Yorum on 7 January 2019


Uzun uzun anlattığım 2.5 aylık Zeynep Rana ile Singapur seyahati sonrası gezi yazılarına mola vermiştim.Her bir geziyi tek tek anlatmak yerine 2.5 yaşa yaklaşırken yaptığımız tüm seyahatlerden genel olarak tecrübelerimi özet geçmek daha faydalı olur diye düşündüm

5.5 aylıkken Zeynep Rana ile bir sonraki durağımız ABD(San Francisco ve New York) oldu. 

Daha sonra 7.5 aylıkken İsviçre (Zürih,Lüzern) ve İtalya’yı (Milano, Venedik) , 

10 aylıkken Yunanistan ve çevresindeki adaları 

11 aylıkken tekrar İsviçre’yi (Basel, Cenevre) 

Bu aralıkta ve daha sonraki aylarda İngiltere içindeki şehir ve kasabaları (Oxford, Cambridge, Liverpool, Scarbrough, Manchester,Reading, Tounton, Stamford, York)

19 aylıkken tekrar ABDde tekrar San Francisco ve New York’u,

23 aylıkken İskoçya Edinburgh’u,

24 aylıkken Hollanda Amsterdam ve Volendam’ı

25 aylıkken Portekiz Lizbon’u,

27 aylıkken İrlanda Dublin’i,

28 aylıkken Fransa Paris’i

Ve şuan 29 aylıkken İspanya Barselona’yı 

3-10 günlük aralıklarla birlikte gezmiş,

ve bu sırada sayısız uçak , otobüs, gemi, tren yolculuğu yapmış, ve şuana dek tek başına seyahate çıkmamış bir anne olarak deneyimlerimi size özetle bu yazıda aktaracağım.

Olumlu ve olumsuz tecrübelerim bebeği ile birlikte yolculuğa çıkmak isteyen annelere biraz olsun cesaret verebilirim umarım.

Hazırsanız başlıyorum.

Öncelikle yola çıkarken “bebeğim daha çok küçük ya birşey olursa” diye paniğe kapılmadan rahat ve tedbirli olmak, bebeğinizle yeni yerler ve deneyimler keşfedeceğiniz için heyecanlı olmak sizi diri ve problemlere karşı sabırlı tutacak. En başta buna inanın.Herşey dört dörtlük gidecek diye düşünmeyin ama bildiğiniz gibi gülü seven dikenine katlanır. Tedirgin olup yola çıkmazsanız evde de illa ki huzursuz uykusuz geceleriniz olacağını göz önünde bulundurmak en rahatlatıcı olanı. Kaldı ki bebeklerin büyük bir çoğunluğu açık havada bol oksijen ile rahatlar ve kapalı ortamlarda daha çok bunalırlar.

Eğer hastalık ya da huzursuzluk olacağına dair tereddütleriniz varsa olacak olan her yerde olur diyorum.

İşte size cesaret verecek ve yolculuğunuzu kolaylaştıracak birkaç tüyo :

KANGURU YA DA SLİNG

-En başta özellikle 1 yaşına kadar sağ kolunuz olacak ergonomik kanguru listede ilk başlarda olması gerekenlerden. Özellikle uçak , tren, gemi gibi kısa yolculuklarda bebeğinizi takıp yola çıkmanız hem ona hem size konforlu bir yolculuk sunacak, arada bir babası da taktığında aralarındaki eşsiz bağı kuvvetlendirdiğinize şahit olacaksınız:) 

Eşim ilk taktığında kızım 21 günlüktü ve içeriden tekmelemelediğinde “hamileliğin nasıl olduğunu az çok hayal edebildim şimdi” demişti. Başlarda temkinli olan eşim zamanla onu taşımaktan keyif almaya hatta benden daha çok taşımaya başlamıştı .

Birçok ergonomik kanguru markası var.Siz de bütçenize uygun olanı seçip doğru duruş tekniği ile hiç ağrı çekmeden dağ tepe ülke ülke gezebilirsiniz.

-BEBEK ARABASI

Sık seyahat eden bir aile iseniz portatif katlanabilir bir araba 2.sağ kolunuz olacak. Ben araştırmalarım sonunda quinny zapp extra 2 yi bulmuştum , zapp 1 den farklı olarak yatağı ile 3 hamlede katlanması artı özellikti. Ayrıca portatif, hafif ve çok sağlam bir araba. 1 yaşa kadar monte edeceğiniz pusetini oto koltuğu olarak kullanabiliyorsunuz sonrasında normal araba aparatını takabiliyorsunuz . Tek eksisi alt filesinin küçük olması ama artılarının yanında bu kısmı pek önemli olmadı bizim için.Belki şuan daha kolay katlanabilen ve büyük fileli portatif arabalar mevcuttur. Deneyip içinize sineni almak en güzeli.

EMZİRME

-Gelelim “Anne beni neden emzirmedin” başlıklı yazımda vurguladığım, en çok sabır gösterdiğim ve 25. Aya kadar devam ettiğim emzirme konusuna. Yolculukta size yardımcı olacak bir diğer unsur emzirme önlüğü.Özellikle ilk aylarda çok kullanışlı, dağ taş her yerde rahatlıkla emzirmenize imkan sağlıyor ama 6. Aydan sonra çocuğunuzun gözü iyice açılmaya başlayınca eliyle iteceği için boynunuzda bir şal olması ve genellikle önden düğmeli kıyafetler tercih etmeniz işinizi kolaylaştıracaktır. Şuan kızım 29 aylık ve son 3 ülke hariç kızımı tüm yolculuklarda sürekli emzirdiğimi ve bunun daima faydasını gördüğümü burada vurgulamam gerek. (16.aydaki sürekli ısırma ve kanatma maceramız ile emzirme son bulabilirdi ama kararlılıkla yola devam ettik ve bu sorunu karşılıklı çözdük çok şükür size de geri gelmeyecek bu günleri nerede olursanız olun sabırla atlatmanızı tavsiye ederim)

Emzirme sayesinde uzun yolculuklarda yorulan kızım anne kokusuyla hem dinlendi , hem kendi hem de ruhu doymuş oldu. Sosyal ve bilişsel anlamda olumlu gelişmeler göstermesinde öpe koklaya, konuşa nazlandıra her şartta emzirmemin büyük bir payı olduğunu düşünüyorum.

Diş yapısını ve emzirme şeklini bozduğu kanıtlanmış emziği başından beri vermememiz seyahatlerde çok işimize yaradı çünkü sürekli “yere düştü ya da kirlendi”gibi hijyen sorunumuz olmadı.

YATAK

-Gittiğimiz yerlerde ilk başlarda yanımıza yatırıp onu ezmemek adına portatif yatağını yanımızda taşıyorduk  gece boyu defalarca emzirip yerine koymam gerekiyordu çünkü sık uyanıyordu ama 1 yaşından sonra diş çıkarma dönemi hızlandığında anneye düşkünlük daha fazla arttığı için, sürekli yanımda yatırmaya başladım. Bu süreçte hepiniz için yer yatağı bulabilmek en güzeli ama otellerde ve misafirlikte mümkün değilse düşme ihtimaline karşı yastıklarla korunmuş şekilde normal yatakta yanınıza almanız da diğer bir ihtimal. 

SIRT ÇANTASI

-Tabi ki bunların haricinde normal sırt çantanızda olması gerekenler (anne bebek çantası olarak sırt çantası öneririm hatta bir tane her kıyafetinize uygun olabileceğini düşündüğünüz bir sırt çantası alın ve bu süreçte her ikiniz için onu kullanın her kıyafetinize ayrı çanta telaşına düşmeyin kafanız rahat olsun derim)

İçine günlük 4-5 adet  bez (gittiğiniz yerden de almanız mümkün) ıslak mendil, kullan at alt açma bezi  (Türkiye’den almanızı tavsiye ederim gittiğim hiçbir ülkede aynı kalitede göremedim)

Yedek kıyafet, zıbın, suluk, 1 yaş sonrası için atıştırmalık organik ürünler (kuru üzüm, kayısı, elma armut kurusu , muz , çubuk kraker gibi kolay yenilebilir yiyecekler)  benim sırt çantamın başrolünde idi her zaman. Şunu unuttunuz bu da çok faydalı dediğiniz birşey varsa yoruma ekleyebilirsiniz.  

-Ona özel bir acil durum çantası bulundurmanız diğer önemli bir nokta. Derece, doktor onayı ile ateş düşürücü fitil , soğuk algınlığı ilk aylar için burun açıcı, sonrası için spreyler olabilir, yine soğuk algınlığında yastığına ya da kıyafetine damlatabileceğiniz burun açıcı işlev gören kafur içermeyen bir damla,  göz enfeksiyonu ihtimaline karşı göz damlası , pişik kremi (doğal Burts Bees kremi en çok memnun kaldığım)

Organik şampuanı ve sabunu içinde olması gerekenlerden.

-TELEFON UYGULAMALARI

Birçoğunu gezginler bilirler ama yine de yazayım.

-Uçak bileti bulmak için en uygunları sıralayan skyscanner

-Restoran,otel, çocukla gezilecek yerler konusunda en doğru fikirleri veren TripAdvisor 

-Otel ya da ev tipi kiralama için airbnb ya da booking.com (ev tipi konaklama çocukla daha rahat olabiliyor)

-Adres bulmada elimiz ayağımız Google maps

-Gideceğiniz şehrin haritasını önceden indirirseniz internetsiz offline da çalışan maps.me

-Olası bir çeviride Google translate 

-Hızlı, güvenilir ve uygun fiyata taksi kolaylığı için Uber (İspanya da über yasaktı my taxi aynı işi görüyordu)

-Para birimi çevirileri için XE Currency

Aynı zamanda şuan  2.5 yaşındaki kızımı zor zamanlarda oyalamak için başlıca kaynağımız aşağıdaki başlıkta bahsettiğim eğitici videoları izlettiğim YouTube Kids uygulaması ve yaşına uygun yapboz ve boyama uygulamaları.

(Hopster, Bimi boo, bebek telefonu, instagram ve Snapchat filtreleri:)

YOL ARKADAŞLARI

-İlk aylarda yolculukta size eşlik etmesi için sesli, hışırtılı kitaplar , çıngıraklar iş görebilir. Daha ileriki yaşlarda yapışkanlı kitaplar, oyun hamuru , minik yaz sil tahta, kuklalar çantanıza atmanız gereken diğer detaylar. Çocuğunuzun ayına ve ilgisine göre ekleme çıkarma yapabilirsiniz.

Bu detaylar çocuğunuzu sakinleştirirken diğer yolcuların rahatsızlık verici bakışlarından sizi koruyacak, seyahat sırasında stres seviyenizi minimuma indirecektir . Eğer emzirmeye alıştırırsanız her ağladığında bu yola başvurmak diğer kurtarıcı metod:)

Telefonunuza yolculukta eşlik etmek için birkaç şarkı indirmeniz de dikkatini çekecektir. Çok ağladığı çaresiz kaldığımız zamanlarda kendi videolarını izleyip sakinleştiğine şahit olmuştuk Bir uzmandan duymuştum bu aynı zamanda geçmiş güzel anıları hatırlattığı için mutluluk hormonu olan Serotonin salgılamalarına yardımcı oluyormuş.

 Bunun yanında indirdiğiniz uyaranları düşük yavaş ilerleyen eğitici videoları 16. Aydan sonra ona yönlendirmeler yaparak izletebilirsiniz.Amerikan Pediatri Akademisine göre yetişkin  katılımı ve yönlendirmesi söz konusu olacaksa eğitici videolara 16. Aydan sonra başlanabilir. Ben ipad yerine kullanmadığımız 2.bir telefona istediğim videoları indirip zor zamanlarda eline veriyordum. Ipad ile izlemektense 2. Bir akıllı telefon edinmenin hem gözleri için daha sağlıklı (farklı bir fikri olan varsa dinlemeye açığım) hem de kolay taşınabilir olduğu için pratik olduğunu düşünüyorum.

Bir de gittiğimiz her havaalanında bir kitapçı bulup bulup kızıma hitap eden bir oyuncaklı bebek dergisi almak diğer bir adetimiz oldu.

Oyuncaklarını ilk defa gördüğü için her zaman yolculukları kolay atlatmada işe yaradı. Ama süre 1.5 saatten fazla ise sadece dergi değil yukarıda belirttiğim gibi başka yol arkadaşlarına da ihtiyacı olacaktır. Eğer yanınızda hiçbirşey taşımak istemiyorsanız, yol boyu onunla oynayacak, dar alanda onu eğlendirecek çözümleri şimdiden düşünmeye başlayın derim. Ve tabi ki neşeli , moralli ve her zaman rol değiştirmeye müsait, taklit yeteneğini geliştiren bir anne baba yol boyunca iyi bir oyun arkadaşı olacağı için, minik insanınızın yolculuğunun keyifli geçmesine yardımcı olacaktır.

15. Aydan sonra yürüyen ve çevresiyle iyice sosyalleşmeye başlayan kızım yolculuklarda başka çocuk ve aileleriyle iletişim kurmaya başladığı için daha keyifli hale gelmeye başladı. Sizin komutlarınızı daha net anlamaları, dertlerini ifade ediyor olmaları seyahatleri daha da kolaylaştırıyor.

O yüzden her ayda başa çıkılabilecek bir çözüm mutlaka vardır. Terrible two döneminde bile gezmeye devam edebiliyorsak bana güvenin derim.

Elbette bir çok aksilik olabilir yol kenarında bir bankta emzirmek zorunda kalabilir, ya da arabada altını ya da kıyafetlerini değiştirmek zorunda olabilirsiniz.  Tüm bunları göze alarak seyahate çıkmanızı öneririm. Çocuğunuzun algılarını ve ufkunu açacak, onun dünyayı keşfetmesini sağlayacak her türlü yolculuk için böyle ufak tefek aksaklıklara katlanmaya değer diye düşünüyorum.

Tecrübelerimi özetle aktarmaya çalıştım.

Sağlıklı, keyifli ve keşif dolu yolculuklar dilerim tüm okuyanlara. Sormak istedikleriniz varsa deneyimlediğim ölçüde zevkle cevaplamak isterim.

Minik seyehat arkadaşınızla birlikte keyifli keşifler dilerim. 

Eda Yücel Haltaş

(Visited 3 times, 2 visits today)

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *